BIRLINGHAM
FLOWER & PRODUCE
SHOW

The Birlingham Flower & Produce Show is held
on the first Saturday in September.


The trophy winners and class winners from previous shows are listed below.

The Schedule and Entry Form will be delivered to each house in the village.
Look out for details in Birlingham News.


Trophy Winners 2016 2015 2014 2013 2012
M & B Shield
for highest number of points in the Show
Caryl Mills Sadie Yeomans Sadie Yeomans Joan Hollier
Harold Herbert Cup
for Decorative/Cactus Dahlia in Class 25
Roger Martin Roger Martin David Martin Enid Caldicot
Swan Inn Cup
for the Best Vegetable exhibit in Section A
Sue Dennett Ben Hughes Steve New Joan Hollier
W Jowlett Cup
for the best Floral Arrangements in Section D
Enid Caldicott Joan Hollier Joan Hollier Joan Hollier
Anne Porter Cup
for winner of Class 16 (Capsicums/Greenhouse)
Steve Jeavons Kristian Mills Kristian Mills Clare Kew
George Wilson Reville Cup
for best Root Vegetable in Classes 4 and 5
Neil Lightbody Ben Hughes Kristian Mills Kristian Mills
Gerald Taylor Cup
for best exhibit in the Show
Beryl Brown Joan Hollier Joan Hollier Sadie Yeomans
Butler Trophy
for highest number of points in Sections E & F (Cookery, Preserves & Jams)
Kris Mills Sadie Yeomans Marion New Alan Williams
Court House Salver
for highest number of points in Section B (Fruit)
Sue Dennett/Sadie Yeomans Felicity Collier Roger Martin Roger Martin
Children's Cup
for highest number of points in Section J
Clara Salt Clara Salt Clara Salt Clara Salt
Birlingham Nurseries Rose Bowl
for winner of Hanging Basket Competition
Woodfield Cottage Woodfield Cottage Daphne Hill Daphne Hill
Betty Hughes Cup
for Resident of The Row gaining highest number of points in the Show
Neil Lightbody Neil Lightbody Neil Lightbody Neil Lightbody
William Trow-Poole Trophy
for highest number of points in Section H (Leisure Craft)
Caryl Mills n/a n/a n/a
Joan Hollier Plate
for highest number of points in Section F (Preserves & Jams)
Sadie Yeomans n/a n/a n/a
Birlingham IW Cookery Cup
for winner of IW cookery class
n/a n/a n/a Caryl Mills Barbara Tyler
Birlingham IW Craft Cup
for winner of IW craft class
n/a n/a n/a Sadie Yeomans Sadie Yeomans









Class Winners 2016 2015 2014 2013
Class numbers no longer included are shown by --
Section A: Vegetables
1 White Potatoes Neil Lightbody Neil Lightbody Neil Lightbody
2 Coloured Potatoes James Garland Bruce Hayward Bruce Hayward
3 Onions Joy Salt Neil Lightbody Felicity Collier
4 Carrots Neil Lightbody Steve New Kristian Mills
5 Beetroot Stuart Brown Ben Hughes Joy Salt
6 Edible squash, gourd or marrow Gwynn Webb Steve New Joan Hollier
7 Runner beans Stuart Brown Joy Salt Bruce Hayward
8 Longest runner bean Jon Komor David Caldicott Bruce Hayward
9 French beans Sue Dennett Bruce Hayward Marion New
10 Cherry tomatoes Beryl Brown Steve New Marion New
11 Tomatoes Joan Hollier Gwyn Webb Joan Hollier
12 Courgettes Sue Dennett Roger Martin Joan Hollier
13 Cucumbers James Garland Caryl Mills Steve New
14 Shallots Caryl Mills Caryl Mills n/a
15 Any other vegetable Neil Lightbody Ben Hughes Steve New
16 Capsicums inc chillis Steve Jeavons Kristian Mills Kristian Mills
17 Container of vegetables Caryl Mills Ben Hughes n/a
-- Greenhouse vegetable n/a n/a Kristian Mills Kristian Mills
Section B: Fruit
18 Apples - Dessert Felicity Collier David Caldicott Gwyn Webb
19 Apples - Culinary Stuart Brown Caryl Mills Sadie Yeomans
20 Plums Sue Dennett Roger Martin Roger Martin
21 Damsons Val Gilmore Felicity Collier Caryl Mills
22 Pears James Garland Felicity Collier Felicity Collier
23 Soft fruit Dave Kew n/a n/a
24 Any other fruit Sadie Yeomans June Barke Roger Martin
Section C: Flowers, Foliage and Herbs
25a Dahlias - pom pom Enid Caldicott Dave Martin n/a
25b Dahlias - cactus Roger Martin Roger Martin n/a
25c Dahlias - decorative Dave Martin n/a n/a
26 Roses - Floribunda Sue Dennett Enid Caldicott Nic Carson
27 Roses - H/T Enid Caldicott June Barke Sue Hermon
28 Single H/T rose Enid Caldicott June Barke Nic Carson
29 Sweetpeas Enid Caldicott Joan Hollier Enid Caldicott
30 Gladioli Enid Caldicott Joan Hollier Enid Caldicott
31 Pot plant - Flowering Caryl Mills Jean Williams Jayne Brassington
32 Pot plant - Foliage Clare Kew Joan Hollier Jayne Brassington
33 Cut Flowers Caryl Mills June Barke Jean Williams
34 5 cut herbs Sue Dennett Felicity Collier Marion New
-- Dahlias n/a n/a n/a Dave Martin
Section D: Floral Art
35 Arrangement of foliage No entries Enid Caldicott Enid Caldicott
36 Arrangement of flowers Enid Caldicott Joan Hollier Enid Caldicott & Joan Hollier
Section E: Cookery
37 Home baked bread Chris Woodward Marion New Alan Williams
38 Peppermint Creams Kris Mills Sadie Yeomans n/a
39 Sausage rolls Hannah Pegram Steve New n/a
40 Gingerbread cake Steve Jeavons Steve New Steve New
41 Lemon drizzle Beryl Brown Sadie Yeomans n/a
42 Fruit cake Enid Caldicott Marion New Marion New
43 Coffee cake Sadie Yeomans Sadie Yeomans Amber Butler
44 5 plain scones Stuart Brown n/a n/a
45 Decorated cake Molly Salt n/a n/a
-- Fudge or toffee n/a n/a n/a Caryl Mills
-- Samosas n/a n/a n/a Marion New
-- Welsh cakes n/a n/a n/a Marion New
Section F: Preserves & Jams
46 Strawberry jam Joan Hollier Clara Salt Caryl Mills
47 Marmalade James Garland June Barke Caryl Mills
48 Fruit jelly Sadie Yeomans Sadie Yeomans Sadie Yeomans
49 Stone fruit jam Beryl Brown Joan Hollier Clara Salt
50 Any other jam Sadie Yeomans Caryl Mills Joy Salt
51 Chutney Beryl Brown Neil Overton Marion New
52 Pickles James Garland Sadie Yeomans Sadie Yeomans
Section G: Home Produce
53 Eggs Caryl Mills Margaret Williams Caryl Mills
54 Beer or cider Dan Stratford David Martin n/a
55 Liquor or spirit Beryl Brown Sadie Yeomans Caryl Mills
Section H: Leisure Craft
56a Photograph - People Beryl Brown Joy Salt Nic Carson
56b Photograph - Pets Molly Salt Clare Kew Nic Carson
56c Photograph - Places Joy Salt Joy Salt Sadie Yeomans
57 Cushion No entries Karen Crowther Sadie Yeomans
58 Artwork - original Enid Caldicott Karen Crowther Barbara Tyler
59 Line drawing No entries Karen Crowther n/a
60 Quilting or patchwork Sadie Yeomans Sadie Yeomans Sally Stevens
61 Upcycled item James Garland Kristian Mills Alan Williams
Section I: Novelty Section
62 Garden in a seed tray Kristian Mills Kristian Mills Steve Morris
63 Vegetable monster James Garland Clare Kew n/a
64 Misshapen vegetable Beryl Brown Marion New n/a
65 Lego model Kristian Mills n/a n/a
-- Cordial or soft drink (IW) n/a n/a n/a Caryl Mills
-- Chicken jacket (IW) n/a n/a n/a Sadie Yeomans
Section J: Children up to 12 years
66 Fairy cakes Clara Salt Molly Salt Molly Salt
67 Garden flowers Clara Salt William Cook/Molly Salt n/a
68 Artwork Clara Salt Molly Salt Molly Salt
69 Garden in a seed tray Clara Salt Molly Salt Molly Salt
70 Photograph Clara Salt Molly Salt Molly Salt
71 Lego model Georgina Cook n/a n/a
-- Best dressed potato n/a n/a n/a Molly Salt
-- Tallest sunflower n/a n/a Imogen Keys n/a
(Section K: Children under 8 years)
-- Fairy cakes n/a n/a Clara Salt Clara Salt & Iona Carson
-- Garden flowers n/a n/a Clara Salt n/a
-- Fruit or veg monster n/a n/a n/a Clara Salt
-- Artwork n/a n/a Clara Salt Clara Salt
-- Garden in a seed tray n/a n/a Clara Salt Clara Salt
-- Photograph n/a n/a Clara Salt Clara Salt
-- Tallest sunflower n/a n/a Clara Salt n/a

tumblr hit tracking tool

Updated 01/12/2016 16:06.    © Copyright Birlingham Jubilee Committee, 2015. All rights reserved.